Blog

ŠPA 1. KURZ VÝCHOD 2017

ŠPA 1. KURZ VÝCHOD 2017

V malebnom mestečku Krompachy sa tak, ako každý rok konal 1. kurz ŠpA pre východné Slovensko. Od piatku 20. do nedele 23. októbra sa tohto kurzu zúčastnilo 25 mladých pod vedením saleziána Ľuboša Stebnického, sestry Mariky Valkovičovej, školiteľov Ondreja Vargovčíka a Viki Dulovej. Celý víkend premýšľali nad témaou ,,V hlbinách“.

V piatok po spoločnej večeri sa zoznámili a vypísali si očakávania a ciele pre tento kurz. Rôznymi aktivitami si stvárnili preventívny systém dona Bosca a zadefinovali vlastnosti pravého saleziánskeho animátora.

Sobotu začali modlitbou a predstavením strediska v Michalovciach. Po prednáške o metodológii práce dona Bosca a saleziánskej mládežníckej spiritualite sa rozdelili do skupín a teóriu využili aj priamo v praxi. Poobede bol čas vyhradený na oddych, rozhovory, ale aj spoločné hry. Po čase strávenom pri pohľade do vlastného vnútra nasledovalo veľké rozhodnutie – byť skutočným animátorom. Posledný večer trávili hraním spoločenských hier, tancom a neformálnymi rozhovormi.  

Po nedeľných ranných modlitbách a aktivitách sa pred cestou dobre najedli, rozlúčili sa a ponáhľali domov. Celý víkend boli duchovne obohatení každodennými svätými omšami, modlitbami a možnosťou svätej spovede.

Počas víkendu sa tu stretli skvelí mladí ľudia, zapálení pre animátorstvo, spolu so super školiteľmi, ktorým, ani po krátkom čase na oddych, nikdy nechýbal úsmev na tvári. Už teraz tešia na ďalší kurz a spoločný rast.

ANKETA:

Čo si odnášaš z 1. kurzu ŠpA?

S 1. kurzu ŠpA som si v prvom rade odniesla úžasné zážitky, skvelých priateľov a nové vedomosti. Za to všetko som neskutočne vďačná a som rada, že som na takejto akcií mohla byť. (Anička Voščeková)

Čo nové si sa dozvedel na kurze? V čom ťa kurz posunul ďalej?

Na kurze som získal veľmi veľa užitočných poznatkov pre animátorstvo a prácu s deťmi. A dozvedel som sa, ako si získať deti a priviesť ich k viere tak, aby to chceli samé od seba. (Daniel Dominik)

Čo nové ti dal kurz do tvojho animátorstva a ako si sa na kurze cítila?

Odnášam si veľa skvelých zážitkov so super ľuďmi, silnú motiváciu, ale hlavne nové osobné ciele a veľa nápadov na hry a stretko. Veľmi sa mi páčilo, že sme mali možnosť  stretnúť sa. Rôzni ľudia z rôznych strán a kútov Slovenska, no pritom som sa cítila ako doma. Tento kurz ma ponoril do hĺbky animátorstva, dal mi iný pohľad na veci, za čo som veľmi vďačná.Už teraz sa teším na ďalší kurz! (Janka Tutková)