FESTIVAL LUMEN

Festival Lumen

je open air festival gospelovej hudby, najväčší gospelový festival v strednej Európe. Jeho organizátormi sú Domka – Združenie saleziánskej mládeže, Saleziáni don Bosca a Mesto Trnava.Festival Lumen s prívlastkom „city music festival“, sa koná pravidelne začiatkom júna na Trojičnom námestí v Trnave. Časť programu sa odohráva aj v ďalších priestoroch. Ide o Mestský amfiteáter, Kino Hviezda, Dom kultúry, či nádvorie radnice.

 

Počas dvoch dní navštívi festival viac ako 10 000 mladých, ktorí si do Trnavy prichádzajú vypočuť hudbu z domácej aj zahraničnej tvorby, stretnúť známych a zabaviť sa. Okrem množstva koncertov je k dispozícii blok prednášok a workshopov na aktuálne témy a bohatý sprievodný program. Počas festivalu je tiež vyhradený priestor na svätú omšu, osobné rozhovory či sviatosť zmierenia. Na Radničnom nádvorí je k dispozícii detský kútik, Rehoľná kaviareň, či kalčetom a spoločenskými hrami lákajúci DOMKA stan.

Festival organizujú od roku 1993 mladí domkári – dobrovoľníci. K hlavnému organizačnému teamu, ktorý festival pripravuje počas celého roka, sa postupne pridáva 250 dobrovoľníkov, ktorí zabezpečujú celý priebeh festivalu.

Festival Lumen prebiehajúci na Trojičnom námestí je pre všetkých a zadarmo. Sprievodný program v XL zóne, ktorý zahŕňa desiatky workshopov a prednášok, talkshow, koncerty a mnoho ďalšieho zaujímavého programu je už spoplatnený.

V posledných rokoch Festival Lumen privítal také zvučné mená v gospelovej hudbe, akými sú Delirious?, Third Day, Switchfoot, The 29th Chapter, Superchick, GK Real, DJ Andy Hunter, Leeland a ďalšie… Na Trojičnom námestí v Trnave hrali okrem slovenských aj kapely z Českej republiky, Poľska, Maďarska, Ukrajiny, Veľkej Británie, Nórska a Kanady.