Blog

DRUHÝ ROČNÍK KURZU ZAK MÁ ABSOLVENTOV

DRUHÝ ROČNÍK KURZU ZAK MÁ ABSOLVENTOV

Chcete vedieť, ako sa účastníkom páčilo na Základnom animátorskom kurze? Čítajte ďalej…

Čas strávený na animátorskom kurze mi priniesol veľa nových skúseností, priateľstiev a zážitkov. Každý z nás si od Yetiho vybojoval manuál, v ktorom bola len časť skúseností, ktoré nám ZAK priniesol. Aké zážitky a skúsenosti sme si vlastne priniesli domov?

Keď som videl všetkých účastníkov po prvýkrát neveril som, že to môže byť tak super kolektív, a že sa z nás za štyri dni stanú dobrí kamaráti. Určite by sa nám to nepodarilo nebyť našich školiteľov a samozrejme duchovného vodcu Janka. K saleziánskemu podujatiu patrí nielen don Bosco, ale aj modlitba, a tak sme odštartovali každý deň modlitbou a zároveň sme ho ňou aj vždy ukončili. Naozaj krásne stretnutie s Bohom bola omša na lúke po zostupe z Kľaku, kedy pri slovách o vychádzajúcom slnku naozaj vyšlo.

Jednou z najdôležitejších vecí, ktoré sme sa museli učiť bola spolupráca, keďže aj animátorom sa všetko robí vždy lepšie a ľahšie, keď má kto pomôcť. Bez pomoci sa v živote nezaobídete, a tak ako iný pomáhajú nám musíme aj my druhým. A tak nás naši školitelia poslali pomáhať do rodín a do záhrady pri kostole, pretože štyri priestory saleziánskej pedagogiky sú práve dom, ihrisko, škola a kostol. Ja som sa so svojou super skupinou dostal do záhrady pri kostole. Dostali sme lopaty, nožnice, hrable, rukavice, fúrik a šli sme makať. Dievčatá zostrihali kríky pohrabali čo bolo treba, ja s chalanmi sme zase nahádzali seno na fúrik, povozili ho na kompost, vyčistili okolie a spoločnými silami sme skrášlili okolie kostola. Počas roboty sme sa mohli pohostiť jablkami a hruškami a na konci práce sme dokonca dostali domáci vodný melón.

Celý kurz bol pre mňa skúškou či dokážem byť animátorom, ale aj školou. Boli to naozaj krásne štyri dni a bol by som dokonca zvládol aj dlhšie, lebo tak super ľudí, ktorých som stretol som si nemohol ani predstaviť.  Aj keď nevyspaný a zničený , aj ja som vyliezol na Kľak, kde sa mi naskytol krásny pohľad na rozsvietené mestá a dediny pod nami. Ranný východ slnka bol úžasným ukončením kurzu v tomto super kolektíve. A na záver nás školitelia zobrali ešte do kaplnky Panny Márie, kde sme dostali karabínu s kúskom lana, na ktorý sme si spravili štyri uzly, za každý sľub jeden a osvedčenie o tom, že sme schopní robiť animátora. Osvedčenie je pre mňa iba papier, pretože všetky skúsenosti, ktoré som získal sú vo mne a za to som všetkým vďačný.

Dúfam, že keď sa raz po čase stretneme, tak na nás budú školitelia hrdí. Na to, čo dokázali „vybudovať“ z mladých ľudí, ktorí mali elán a zapálenie pre animátorstvo. Základný animátorský kurz je škola, ktorou by si mal prejsť každý, keďže naučí oveľa viac, ako by očakával. ZAK dovolí a pomôže vstúpiť do svedomia a otvorí nové možnosti, nielen v práci s mladými, ale aj vo viere a osobnom živote. Dúfam že takýto kolektív, aký som ztažil na ZAKu ešte budem mať možnosť zažiť.

Ondrej Mišík