09.10.2019 10:46

Saleziánsky plenér 2019

Saleziánsky plenér 2019
Vráťme sa späť v čase a zaspomínajme si na leto. Aj tento rok sa konal tábor pre všetkých nadšencov umenia - Saleziánsky Plenér.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Cieľom nášho tábora je pracovať s mladými ľuďmi, ktorí prejavujú primárne záujem o výtvarné umenie. Počas výchovného procesu na tábore sú úlohy postavené tak, aby provokovali k tvorivému prístupu ku skutočnosti a mladí majú možnosť objavovať v sebe aj iné dary a talenty, ktoré si možno ani nemysleli, že ich majú (povzbudenie k muzikálnosti, tvorivému písaniu a podobne). Zároveň sa snažíme povzbudiť ich k práci na sebe, k hlbšiemu sebapoznaniu a rozvíjaniu sa. Deje sa to na základe kresťanského životného rámca a povzbudzovaním k úcte k základným ľudským a kresťanským hodnotám." Povedal o tábore jeho organizátor, akad. mal. Pavol Rehák, ASC.

 

 

 

 

Saleziánsky Plenér má v našom prostredí už svoju tradíciu. Uplynulé leto sa konal už 13. ročník a takto vyzeral:

Budíček, rozcvička, ranné zastavenie don Pavla Gracha inšpirované vybranými biblickými postavami. Potom raňajky – a po nich úvodný blok do dňa, dohodnuté úlohy a všetci sa rozišli po chate a jej okolí za svojou prácou. Využívajúc priaznivé počasie, deti kreslili a maľovali vonku a popoludní dokončovali svoje práce, prípadne začali ďalšie. 

 

 

Večerná svätá omša v prírode bola pre všetkých veľkým zážitkom a homílie boli akoby malými duchovnými cvičeniami. Krátke, zaujímavé a adresné so zameraním na konkrétne praktické momenty každodenného života.

 

 

 

 

 

 

Vo štvrtok bol už tradične pripravený výlet do Banskej Štiavnice, na ktorý sa všetci tešili. Niektorí boli v Banskej Štiavnici dokonca, po prvý krát. Keďže pršalo, nedalo sa vonku kresliť alebo maľovať, a preto sa pozornoť zamerala na pozretie kultúrnych pamiatok a Banského múzea. Záver týždňa obohatila pani Mgr. Eva Lukáčová, žijúca niekoľko rokov v Mexiku s prezentáciou o tejto exotickej krajine.

 

 

 

 

V sobotu na tábor prišli dvaja ľudoví rezbári – tradične ujo Janko Cerovský z Hriňovej (píšťaľky a fujary) a prvý krát ujo Milan Václavík z Detvianskej Huty (drevené kríže) – obaja saleziáni spolupracovíci. Každý mal so sebou drevo a nástroje, aby si mohli niekoľkí mladí vlastnoručne urobiť píšťaľku alebo vyrezať kríž. Sobotný večer bol ukončený tvorivou hrou s využitím výstavy  prác, povešaných na stene herne. Celé podujatie prebehlo v pohode a skončilo v nedeľu spoločným obedom a rozlúčkou.

 

 

Organizačný tandem Ivka Štrbová a Pavol Rehák

                  Organizačný tandem Ivka Štrbová a Pavol Rehák

 

 

Text: Akad. mal. Pavol Rehák, ASC

 

 

 

 

 

Domka sekretariát

 

 

 

 

 

 

 

·registrácia ·zabudol som heslo

 

 

 

 

 

 

Kontakt

Domka - sekretariát

Miletičova 7
821 08 Bratislava
sekretariat@domka.sk

č.ú.: 5062896757/0900

IBAN: SK76 0900 0000 0050 6289 6757

IČO: 317 892 18

DIČ: 2021 4238 66

tel.: +421 250 231 378

sekretariát: +421 903 296 526

ekonóm: +421 910 923 143

Domka - strediská

Kontakt na strediská

 

 

Podporujeme

Škola pre AnimátorovCesty Zrenia                          Tehlička pre deti uliceVydavateľstvo Don Bosco