01.10.2019 21:47

Saleziánski animátori oživili Banskú Bystricu

Saleziánski animátori oživili Banskú Bystricu
Banská Bystrica, 01. október 2019 Posledný septembrový víkend zavítalo do Banskej Bystrice vyše 700 mladých, aby sa stretli na jedinečnom podujatí desaťročia. Akcia animátor Banská Bystrica (AABB) sa konala pre saleziánskych animátorov, ktorí pôsobia v strediskách po celom Slovensku a pracujú vo svojom voľnom čase ako dobrovoľníci.

 

 

 

 

 

V piatok podvečer (27. 09. 2019) sa centrum Banskej Bystrice začalo zapĺňať davom animátorov, ktorí sem prišli z celého Slovenska. Na Námestí SNP ich privítali moderátori, organizátori. ale aj primátor mesta Ján Nosko a viceprimátor Milan Lichý. Všetci prítomní animátori takpovediac roztancovali Banskú Bystricu, keď začali tancovať „Belgičák“ v jednom obrovskom kruhu.

 

 

 

 

Po takto naštartovanom programe sa presunuli do farského kostola Nanebovzatia Panny Márie, na slávnostnú svätú omšu, ktorú celebroval otec biskup Mons. Marián Chovanec. V príhovore animátorom zdôraznil aj skutočnosť, že hoci na stretkách a podujatiach pre deti a mladých možno urobiť veľmi veľa dobra, netreba zabúdať, že srdcia premieňa jedine Boh.

 

 

 

 

Mottom celého podujatia AABB bolo: „Objav svety, kde sú svätí!“ Malo nabudiť mladých vyjsť zo svojej komfortnej zóny a prekročiť prah vlastného pohodlia. Sobotný program bol rozdelený do troch zón. Náučnej, zážitkovej a duchovnej. Celé delenie vychádzalo z myšlienky sv. Jána Bosca, zakladateľa saleziánov, že svätosť sa dá dosiahnuť, ak budeme veselí, ak si budeme plniť svoje povinnosti a privádzať druhých k Ježišovi. Animátori si tak mohli vybrať z programu aby načerpali čo najviac do života.

 

 

 

 

V podvečer bol pripravený galaprogram, ktorým saleziáni a saleziánky chceli vyjadriť vďaku všetkým animátorom. „Galaprogramom sme chceli poďakovať všetkým týmto mladým za ich obetavosť, čas a ochotu. Pracujú v našich strediskách počas celého roka, na rôznych podujatiach. Sú to napríklad tábory, chatovačky, krúžky, stretká. Trávia tam veľmi veľa času a nečakajú za to nijakú odmenu,“ povedala Marta Baňasová, FMA, radkyňa pre pastoráciu mládeže na Slovensku.

 

 

 

 

Sobotný večer mohli animátori ukončiť na mestskej plavárni alebo na afterparty, ktorá začala hneď po programe na Univerzite Mateja Bela.

 

 

 

 

V nedeľu ráno sa všetci zišli na Starohorskej ulici na sídlisku Sásová, aby sa spoločne pomodlili ruženec. Po ňom niesli sochu Panny Márie Sásovskými ulicami až do strediska. Záverečná slávnostná svätá omša sa konala na ihrisku saleziánskeho strediska. Okrem samotných animátorov boli na nej prítomné aj rodiny, ktoré mladým poskytli počas víkendu ubytovanie. Svätú omšu celebroval don Peter Bučány SDB, provinciálny vikár saleziánov.

„Už počas víkendu za nami chodili mladí a ďakovali nám za túto možnosť, prísť sem a stretnúť tu animátorov aj z druhého konca Slovenska. Atmosféra celého podujatia bola neskutočne dobrá. Od prvého okamihu na námestí, až po ukončenie v Salezku,“ zhodnotil na záver AABB vedúci pastorácie mládeže slovenských saleziánov don Ján Holubčík SDB.

 

 

 

 

 

 

Podujatie AABB pripravovali spoločne užší tím a v Banskej Bystrici ďalších 120 dobrovoľníkov takmer rok. „Chcel by som sa všetkým poďakovať. Rodinám, ktoré zobrali mladých a ubytovali ich u seba doma, dobrovoľníkom, skrátka všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom pomohli na zorganizovaní tohto podujatia. AABB dopadla nad naše očakávania,“ povedal na záver hlavný organizátor celého podujatia, don Juraj Kovaľ SDB.

 

Organizátormi podujatia boli Saleziáni dona Bosca, Inštitút dcér Panny Márie Pomocnice,

Domka – Združenie saleziánskej mládeže a Laura – združenie mladých.

 

 

Fotky: foto tím AABB - Martin Funiak, Matej Melko, František Vaterka, Michal Jánošík, Nikolaj Pálfy, Ján Miške, Michal Jánošík

 

Videozáznam z AABB

 

Celá fotogaléria z AABB

 

 

Viac o AABB aj tu:

Správy RTVS

Bystrica SiTy

Bystrica dnes 24

Domka sekretariát

 

 

 

 

 

 

 

·registrácia ·zabudol som heslo

 

 

 

 

 

 

Kontakt

Domka - sekretariát

Miletičova 7
821 08 Bratislava
sekretariat@domka.sk

č.ú.: 5062896757/0900

IBAN: SK76 0900 0000 0050 6289 6757

IČO: 317 892 18

DIČ: 2021 4238 66

tel.: +421 250 231 378

sekretariát: +421 903 296 526

ekonóm: +421 910 923 143

Domka - strediská

Kontakt na strediská

 

 

Podporujeme

Škola pre AnimátorovCesty Zrenia                          Tehlička pre deti uliceVydavateľstvo Don Bosco