21.08.2019 10:36

„Cítil som, že toto leto potrebujem niečo nové."

„Cítil som, že toto leto potrebujem niečo nové."
Vedel som, že potrebujem zmenu, ktorá ma prinúti vážiť si viac život, ktorý mám a ľudí, ktorých mám okolo seba. Chcel som ísť do prostredia, ktoré je pre mňa neznáme. Tak som sa stal animátorom v tábore v Belgicku.

 

 

 

V oratku bolo aj 300 detí denne

 

Oratko, v ktorom som pracoval ako dobrovoľník, je otvorené celé prázdniny. Od konca školy až do septembra. Deti sem môžu prísť každý deň a prežiť tu spolu zmysluplný čas. Prekvapivé pre mňa bolo to množstvo detí, ktoré ráno prichádzali a trávili s nami celý deň. Bolo ich denne okolo 300.

 

 

 

Stredisko Don Bosco Oud-Heverlee je najstaršie stredisko v Belgicku, funguje už viac ako 80 rokov. Dnešní animátori sem chodievali už ako deti a dnes v tejto službe zostávajú. Túto dlhú tradíciu bolo v tíme spolupracovníkov veľmi cítiť.

 

Všetci animátori prespávali na veľkých spoločných izbách priamo v stredisku, čo vytváralo priestor pre nové animátorské vzťahy. Mohli sme sa všetci navzájom spoznať aj mimo práce, keďže sme spolu strávili aj celý náš voľný čas.

 

 

 

 

 

Animátorské víkendy

 

Počas pracovného týždňa na výletovanie čas nebol, no vynahradili sme si to cez víkendy. Počas nich sme sa stretávali s ostatnými medzinárodnými dobrovoľníkmi. Spolu sme hodnotili a porovnávali strediská, v ktorých sme cez týždeň pracovali. No mali sme aj neformálne aktivity. Bar v prímorskom meste Oostende bol naozaj skvelým miestom. Organizačný tím nás zobral aj na pár výletov a tak sme objavovali aj rôzne belgické mestá.

 

 

 

 

 

 

Angličtina, kľúčové slová a úsmev

 

Príjemným prekvapením pre mňa bolo to, že takmer všetci hovorili plynulo anglicky. Náročnejšie sa komunikovalo s deťmi. Mal som na starosť skupinu sedemročných. Musel som sa naučiť zopár kľúčových slov v ich jazyku, ktorými sme spolu komunikovali. Ale aj napriek tomu väčšina našej komunikácie pozostávala zo znakov a istej emócie, ktorú sme sa vzájomne snažili porozumieť. Nie vždy to napriek našej snahe úplne vyšlo, a tak často vznikali dosť zábavné situácie. Ale vždy zostáva platné základné pravidlo: Jeden úsmev je viac ako tisíc slov.

 

Napísal: Adam Pavlík

 

 

***************************************************************************

Adam a Oliver Reguli sa v júli zúčastníli európskeho projektu Youths 4 Youth. Tento projekt je určený pre medzinárodných animátorov, ktorí si chcú vyskúšať prácu s
mladými v zahraničí. Počas 2 týždňov animátori pomáhali na belgických táboroch v rôznych
oratkách a víkendy trávili v kruhu ostatných zahraničných animátorov v rôznych častiach
Belgicka. Každý účastník obdržal medzinárodný certifikát YouthPass.
 

Domka sekretariát

 

 

 

 

 

 

 

·registrácia ·zabudol som heslo

 

 

 

 

 

 

Kontakt

Domka - sekretariát

Miletičova 7
821 08 Bratislava
sekretariat@domka.sk

č.ú.: 5062896757/0900

IBAN: SK76 0900 0000 0050 6289 6757

IČO: 317 892 18

DIČ: 2021 4238 66

tel.: +421 250 231 378

sekretariát: +421 903 296 526

ekonóm: +421 910 923 143

Domka - strediská

Kontakt na strediská

 

 

Podporujeme

Škola pre AnimátorovCesty Zrenia                          Tehlička pre deti uliceVydavateľstvo Don Bosco