Blog

Slnko, teplo, dovolenkový vibe

Slnko, teplo, dovolenkový vibe

To všetko sme pocítili, len čo sme vystúpili z lietadla v Ríme a to sme ešte netušili, čo všetko najbližší týždeň zažijeme…

Keď na troch saleziánskych animátorov z Košíc a Sabinova vyskočila na internete reklama na Európsku animátorskú školu v Taliansku, dlho nerozmýšľali a hneď zaslali CV aj motivačný list do Domky. Výberový proces bol rýchly, informácie presné a zrozumiteľné, takže sa nebolo čoho obávať. Ostávalo si už iba zbaliť kufre, všetky saleziánske tričká, ponožky či mikiny a slovenské sladkosti a bryndzu na intercultural evening.

Po príchode do Ríma a prvých teambuildingových aktivitách, sme si stále nemohli zapamätať mená všetkých našich spoluúčastníkov, no netrvalo dlho a hneď sme sa skamarátili. Keďže sme boli z 8 rôznych krajín, dorozumievacím jazykom bola primárne angličtina dopĺňaná ráznymi talianskymi gestami.

Ubytovaní sme boli v jednom zo saleziánskych stredísk v Ríme, ktoré okrem iného zahŕňalo základnú a strednú školu, ubytovňu, ihriská a baziliku. Preto ani niet divu, že sme sa tam počas prvého dňa stratili.

Počas celého týždňa sme sa neformálne vzdelávali pomocou interaktívnych seminárov a workshopov, častokrát sme pracovali v skupinách a diskutovali. Zdieľali sme zážitky a skúsenosti z našich stredísk, vymieňali si nápady na hry či iné aktivity a vzájomne sme objavovali nielen kultúrne rozdiely ale hlavne to, čo nás všetkých spája. Bolo to nadšenie pre dobrovoľníctvo a prácu s deťmi, Don Boscov preventívny systém a kvalitné využívanie našich talentov a voľného času.

Všetci sme cítili, že pochádzame z jednej veľkej saleziánskej rodiny, a to aj napriek mnohým odlišnostiam. Častokrát sme vďaka tomu viedli zmysluplné rozhovory až do noci s ľuďmi, ktorých sme poznali iba pár dní. Uvedomili sme si, za čo môžeme byť v našich strediskách vďační, aj to, na čom by sme mali zapracovať.

Okrem talianskych jedál, ktoré nám tam dennodenne pripravovali, sme dostali aj cenné rady od našich talianskych účastníkov, ako napríklad:

* nikdy, za žiadnych okolností, nepoužívaj pri jedení cestovín nôž (jeden z nás tak počas večere urobil a Taliani ostali úplne šokovaní)

* ananás na pizzu zásadne nepatrí (ale toto je aj u nás kontroverzná téma, však?)

* spievať je vhodné a potrebné vždy, všade a za všetkých okolností (čo nám dokazovali pri každej jednej príležitosti)

Hoci sme väčšinu času strávili v areáli saleziánskeho strediska, nechýbala ani prehliadka Don Boscovej izby v bazilike Sacro Cuore, v ktorej sa doteraz udiali viaceré zázraky a túlanie sa po krásnych uliciach Ríma, na ktoré sme mali vyhradené jedno celé popoludnie.

Po týchto 6 dňoch plných srandy a nových zážitkov a skúseností sme jednohlasne vyhlásili, že sme nesmierne vďační za celý čas strávený na tejto akcii, aj Domke, ktorá nám túto možnosť sprostredkovala. Nabití množstvom dojmov chceme povzbudiť všetkých animátorov, ktorí o podobnej ponuke rozmýšľajú, aby neváhali a využili ju, pretože tak majú možnosť zažiť neuveriteľný týždeň, na ktorý budú ešte dlho spomínať!

Viva Don Bosco!

Napísali účastníci