Blog

Rakúsy 2020 – rómsky tábor

Rakúsy 2020 – rómsky tábor

Tak ako po minulé roky, aj tento rok sa konal rómsky tábor v osade Rakúsy.  Niesol sa v duchu rozprávky Popoluška.

Účastníkom sme sa pomocou známeho príbehu snažili priblížiť rôzne dobré vlastnosti, akými sú pracovitosť alebo pomáhanie ostatným. Každý deň sme hrali scénky vychádzajúce z príbehov evanjelia a spievali „ukazovačky“. Myslím, že pre každého z nás bolo silné vidieť tieto deti spievať z celej sily „Zlož svoju starosť na Pána“ alebo „Ty si najvyšší“. Najradšej by spievali celé hodiny. A tiež tancovali. Po plánovaných hrách sa vždy pustila hudba a deti nás zobrali do tanca, veď na záver týždňa nás čakal bašável, tak sme museli trénovať.

Bol zážitok môcť s nimi tancovať a sledovať ich, aké blízke im to je a akí sú v tom dobrí. Zapájali sa všetci, od najmenších detí až po tie najstaršie. Ich nadšenie sme mohli vidieť aj pri rôznych hrách, lodičky, behačky, stanovištia po osade alebo obyčajné „Kačka, kačka, hus“. Počas týždňa sme mali priamo v osade aj sväté omše. Slúžil ich rašaj (kňaz po rómsky) – salezián don Ján Holubčík SDB. Na kázňach prinášal posolstvo o našom dobrom a milujúcom Bohu.

Tábor v Rakúsoch nie je iba obyčajný tábor ale aj slovenská misia. Túžime priniesť Krista týmto ľuďom. Nenahraditeľnou pomocou nám v tom je riaditeľka CVČ Monika, ktorej patrí veľká vďaka za to, ako sa o nás počas celého týždňa vždy stará.

Zážitky tohto týždňa sa nedajú len tak ľahko vtesnať do slov. Najlepšie je prísť a zažiť. Ak by ste chceli nájsť miesto, ktoré vo vás zanechá stopu, ktoré vás naučí vďačnosti; miesto, kde za každý úsmev alebo objatie dostanete rozžiarený pohľad krásnych tmavých očiek a oveľa viac lásky späť, viem, kam sa oplatí ísť.

Napísala: Mária Kosseyová