12.06.2018 15:17

Mladí odpočítavajú do Festivalu Lumen už len hodiny

Mladí odpočítavajú do Festivalu Lumen už len hodiny
Program 26. ročníka najväčšieho gospelového festivalu v strednej Európe je jasný do posledného interpreta či prednášajúceho. Do Trnavy docestujú nasledujúci víkend opäť stovky mladých z celého Slovenska. Organizačný tím a dobrovoľníci tentoraz pozývajú aj staršie generácie.

Festival Lumen každoročne priláka svojím dvojdňovým programom mladých dokonca i zo zahraničia. Rok čo rok ponúka novinky v rámci programu aj organizácie, a tentoraz priniesol nový dizajn. Ten upriamuje pozornosť na žiaru. Novú éru festivalu sprevádza motto - slovné spojenie „Be brave“, ktorým organizátori vyzývajú mladých k odvahe. Od 15. do 16. júna sa tak v rámci gospelového city music festivalu predstavia známi interpreti zo slovenskej i svetovej hudobnej scény.

 

Piatkový program na hlavnom stagei otvorí energická Bardejovčanka Slávka Tkáčová, ktorú vystriedajú Miťo Bodnár, Sima Martausová a Dievčenský zbor Slovenského rozhlasu, kapela Good Weather Forecast z Nemecka a nakoniec večer uzavrie košická kapela No Name s 21 ročnou históriou na slovenskej hudobnej scéne. V mestskej športovej hale zas pobaví malých aj veľkých tandem Spievankovo a v noci tu môžu mladí prichádzať na Worshipnight kapiel Heartbeat a Timothy. Sobotný program ponúkne návštevníkom zoskupenie S Hudbou Vesmírnou, Godzone projekt, rodáka z ČR pôsobiaceho aj u severných susedov v Poľsku Adama Bubika, kapelu Draw The Parade z Holandska či britskú skupinu LZ7, ktorá hrá elektronickú tanečnú hudbu a uzavrie tohtoročný festival na hlavnom stagei.  

 

Medzi workshopy zaradili organizátori skutočne pestré ponuky. Účastníkom sa na tému prepojenia umenia a spirituality prihovorí kazateľ Cirkvi bratskej Daniel Pastirčák. Na festival zavíta tentoraz exorcista Matúš Marcin a téma „Odvaha“ je pre neho šitá na mieru. Za saleziánov bude s mladými kresťanmi diskutovať Martin Josko SDB, ktorého môžu vyspovedať o tom, prečo ísť na spoveď aj keď necítia potrebu či záujem. Manželskú a partnerskú poradňu si pripravili dva manželské páry, ktoré rozoberú vzťahy skutočne do detailov. O odvahe hovoriť pravdu v politike sa bude rozrozprávať poslanec Európskeho parlamentu Branislav Škripek, ktorý dokonca vie ako nabrať odvahu aj keď je zvyknutý, že je so svojimi názormi, ako kresťanský politik súčasťou menšiny. Kolégium Antona Neuwirtha a Domka – Združenie saleziánskej mládeže ponúknu diskusiu pre budúcich absolventov stredných škôl a poradia im ako si vybrať vysokú školu a či majú ostať na Slovensku alebo ísť do zahraničia. Dlhoočakávané vystúpenie tvorivého zoskupenia S Hudbou Vesmírnou doplní herecké trio o interaktívny worskhop. Domka spolu s ďalšími neziskovými organizáciami ukáže aj diskusiou, že je za Slušné Slovensko 89/98/18: Odvaha jednotlivcov v príbehu zmeny – zúčastnia sa odvážne osobnosti z nedávnej histórie František Mikloško a Filip Vagač aj aktuálni odvážlivci Juraj Šeliga s Karolínou Farskou. Okrem posedávania na debatách majú tento rok účastníci možnosť navštíviť tanečný workhop STREETBEATS CREW z Trnavy alebo vyskúšať Workout Workshop by Bar Warriors priamo na Pešej zóne. Pre tých, ktorí majú tanca a pohybu dostatok organizátori pripravili ponuku moderného predstavenia biblického príbehu o Milosrdnom Samaritánovi komunity.

 

Spoplatnená XL zóna dala tento rok opäť dôvod na kúpu lístkov ešte v predpredaji. Nechýbajú v ňom debata “Rýdzo slovenské s Tónom S“ či diskusie ako “Stretnú sa kresťan, moslim a žid…“, a dokonca Sit down stories – Talk show Veroniky Cifrovej Ostrihoňovej. V priestoroch Mestskej športovej haly sa mladým prihovorí Marián Kuffa, ktorý porozpráva o svojich skúsenostiach s ľuďmi na okraji spoločnosti. V Kine Hviezda zas ponúkajú organizátori premietanie úspešnej novinky - filmu Apoštol Pavol. Priaznivcov humoru a improvizácie zas poteší vystúpenie tvorivého zoskupenia hercov Kapor na scéne, ktorú tvoria profesionálni zdravotní klauni z OZ Červený Nos CLOWNDOCTORS.

 

Kompletný program a viac informácií o festivale a interpretoch nájdete na stránke festivallumen.sk.

 

Kristína Zelná

 

 

 

 

 

 

 

·registrácia ·zabudol som heslo

 

 

 

 

 

 

Kontakt

Domka - sekretariát

Miletičova 7
821 08 Bratislava
sekretariat@domka.sk

č.ú.: 5062896757/0900

IBAN: SK76 0900 0000 0050 6289 6757

IČO: 317 892 18

DIČ: 2021 4238 66

tel.: +421 250 231 378

sekretariát: +421 903 296 526

ekonóm: +421 910 923 143

Domka - strediská

Kontakt na strediská

 

 

Podporujeme

Škola pre AnimátorovCesty Zrenia                          Tehlička pre deti uliceVydavateľstvo Don Bosco