Blog

Operácia – Na život a na smrť

Operácia – Na život a na smrť

Tretí augustový týždeň sme usporiadali pobytový tábor na chate Doboška, ktorá sa nachádza v srdci Volovských vrchov. Tábor niesol názov Operácia – Na život a na smrť, inšpirovaný rovnomenným filmom, v ktorom skupinka 4 elitných amerických vojakov bola po neúspešnej operácií uväznená v horách Afganistanu, kde musela prežiť a utiecť pred teroristami. Na atmosfére pridal aj fakt, že chata je bez vody a elektriky.

Účastníkov v pondelok vítala vojenská vetrieska, ktorá vyniesla veci na chatu. Na Dobošku však museli ísť pešo s vybranými vodcami výpravy. Po príchode si účastníci pripravili stany na prvú noc. Po ich rozložení dostali uniformy a prešli vstupným testom. Preverovali sme úroveň ich schopností prežiť v prírode, ošetriť zranenia, streľbu z airsoftových pištolí a prácu s vysielačkami.

Prvú noc tábora sme zažili búrku a preto sme počas nej presťahovali účastníkov do chaty. Celé nasledovné doobedie sme sušili zmoknuté veci a oddychovali pri teplom krbe hraním hier. Poobede si účastníci vyrábali maskovací oblek zvaný ghillie suit. Jeho kvalitu sme overili v teréne – spoločnou hrou, kedy sa účastníci mali za úlohu skryť v lese, kde ich vedúci hľadali. Deň sme zakončili sv. omšou, večerou a nočnou hrou – Vylodenie v Normandii.

V stredu sme mali akčnejší deň. Na pláne dňa bolo naučiť našich mladých vojakov ako sa orientovať prírode a taktickú streľbu z airsoftových pištolí. Účastníkov sme vyviedli na Skalisko, kde sme im pod vedením inštruktora vysvetlili základy orientácie v prírode pomocou mapy. Následne dostali zoznam zakódovaných pozícií trasových bodov, ktoré museli rozlúštiť a cez nich sa dostať naspäť na chatu. Po ceste museli v časových intervaloch hlásiť svoju aktuálnu pozíciu. Na chate ich už čakal výdatný obed. Poobede mali čas na vydýchnutie a nasledovala streľba. Vytvorili sme pre nich prekážkovú dráhu s terčmi. Účastníci si vyskúšali streľbu z miesta, za behu a na pohyblivý terč.

Nad ránom vo štvrtok sa konala záverečná simulovaná misia. Pobudili sme účastníkov o štvrtej ráno a do svitania mali za úlohu vyjsť na Skalisko. Tam museli kontaktovať svoje posily, ktoré ich mali vyzdvihnúť. Na ceste ich čakala skupina teroristov, cez ktorých sa museli prebojovať. Tábor sme ukončili sv. omšou, obedom a ako nás privítala vojenská vetrieska v pondelok, tak sa s nami vo štvrtok rozlúčila.

Ďakujem vojenskému útvaru v Rožňave za zabezpečenie a dovoz úžitkovej vody na chatu. Tábor bol realizovaný aj vďaka dotácie Mesta Rožňava a Ministerstva školstva, vedy a výskumu SR.

Napísal: Jozef Horvát, stredisko Rožňava