Blog

Leto 2023 plné zážitkov

Leto 2023 plné zážitkov

Bratislava, 11. september 2023 – Rok čo rok sa Domkári po celom Slovensku počas leta menia na princov, akčných hrdinov, postavy svätých, cestovateľov po svete a rôzne iné bytosti. A to len preto, aby pripravili čo najlepší program pre deti a mladých, ktorí sú im zverení. Prostredníctvom našich stredísk sa tisíce detí zúčastnilo na táboroch, chatách, stanovačkách, splavoch,… Pod záštitou sekretariátu ani tento rok nechýbal miništrantský tábor Tymian, výtvarný tábor Saleziánsky plenér, Základný animátorský kurz, prímestské tábory pre Ukrajincov, medzistrediskové výmeny animátorov v rámci Slovenska i zahraničia či Letná škola kurzu Teológia pre mladých.

Po prvej polovici leta sme vás v tomto článku informovali, ako sa nám podarili júlové aktivity. V tom čase sme mali za sebou Základný animátorský kurz, dva turnusy prímestských táborov a miništrantský tábor Tymian. Na Základný animátorský kurz, ktorý je určený mladým vo veku od 14 rokov, si účastníčka Janulka zaspomínala takto:

Druhý júlový týždeň sa stretlo 34 mladých ľudí z celého Slovenska v Žiline, aby nabrali nové skúsenosti vo svojom animátorskom povolaní. ZAK nebol klasický kurz plný prednášok, bol to skôr tábor pre nás animátorov, aby sme spoznali svoje silné aj slabé stránky, zapracovali na identite animátora ale nie hocakého, ale saleziánskeho animátora. Súčasťou jednotlivých blokov boli aj prednášky, diskusie, tvorivé úlohy či priestor na otázky. Na vlastnej koži sme si odskúšali rôzne aktivity, ktoré môžme využiť vo svojom animátorskom povolaní. Program ZAKu bol veľmi pestrý, dal nám dosť času na oddych ale aj na spoznanie ľudí okolo nás. 5 dní programu sme odštartovali rôznymi aklimatizačnými hrami ako vymenia sa všetci tí…, bingo, či ľudské pexeso. V iné dni sme otestovali našu dôveru v iných, vrámci aktivity spravili nejednoduché rozhodnutia, porovnali si telesné zdatnosti ale aj pomohli rodinám. Všetko to boli bohaté skúsenosti a naozaj nezabudnuteľný zážitok. Spoznala som sa s veľa inšpiratívnymi mladými ľuďmi a teraz už certifikovanými animátormi, nachytala som nezabudnuteľné zážitky a spomienky. ZAK by som odporučila naozaj každému a garantujem vám, že túto skúsenosť nebudete ľutovať a dá vám toho možno aj dvojnásobne viac ako mne.

Výtvarný tábor Saleziánsky plenér, ktorý v tomto roku dorástol do dospelosti a oslávili sme jeho 18ty ročník sa každoročne venuje konkrétnej téme. Tohtoročnou bol 1160-té výročie misie svätého Cyrila a Metoda na Veľkej Morave. Účastníci tábora spoznávali aj staré písmo Hlaholiku, ktorú vierozvestovia priniesli. 34 mladých sa pod dohľadom a doprovodom troch skúsených umelcov učili rôznym maliarskym taktikám.

Prímestské tábory pre ukrajinské deti a mládež, žijúcich v Gabčíkove pokračovali tiež v druhej polovici prázdnin. Jeden z dvoch augustových turnusov nám pomohli realizovať aj dobrovoľníci z Talianska. Pohľad vlastnými očami na tábor nám poskytla animátorka Lenka:

Tábor som si užila, stretla som super ľudí, ktorí zdieľali môj záujem venovať svoj voľný čas deťom a urobiť im príjemný program. Získala som nie len skúsenosti, ale aj dobré spomienky a zážitky. Deti boli zlaté, väčšinu času sa zapájali a vyzerali, že ich program tak, ako aj mňa naozaj bavil.

Letné podujatia sekretariátu už tradične uzatvorila Letná škola kurzu Teológia pre mladých. Tá svoje pôsobisko nemení a i tento krát sa účastníci stretli v Badíne.

Ďakujeme všetkým našim animátorom za ich čas a ochotu venovať sa deťom a mladým. Tiež ďakujeme všetkým našim partnerom, bez ktorých by sme tieto podujatia nemohli realizovať.

Tieto podujatia boli podporené z dotácii Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR v oblasti práce s mládežou, ktoré administruje NIVAM – Národný inštitút vzdelávania a mládeže.

Už teraz sa tešíme na všetky podujatia, ktoré nás čakajú počas nastávajúceho školského roka.