Blog

Košice ožijú kultúrnym online festivalom

Košice ožijú kultúrnym online festivalom

Pri svetle 1. adventnej sviece a z pohodlia domova
Predadventný čas už tradične Košice prežívajú aj prostredníctvom kultúrno-akademického festivalu o vzťahu kresťanstva a súčasnej spoločnosti Košické Hanusove Dni. Ide o “východniarsku” verziu známeho mestského festivalu Hanusove Dni. Hoci toto obdobie festivalom veľmi nepraje, organizátori sa rozhodli nerezignovať a pripravili víkendový online festival o Bohu, živote, vesmíre a vôbec. Pretože čas adventu nás pozýva k stíšeniu a zamysleniu sa nad veľkými otázkami.

Hostia z Nemecka či z Ameriky
“Najvýznamnejším hosťom festivalu bude emeritný prefekt Kongregácie pre náuku viery nemecký kardinál Gerhard Müller, Vladimír Krčméry predstaví svoju najnovšiu knihu od vydavateľstva Postoj a so šéfredaktorom The Catholic Thing a prezidentom Faith & Reason Institute Robertom Royalom rozanalyzujeme výsledky amerických volieb,” uviedol Juraj Šúst, riaditeľ festivalu a predseda Spoločenstva Ladislava Hanusa.

“Festival neobíde najpálčivejšie výzvy dnešného kresťanského, politického i kultúrneho sveta ale zároveň prinesie aj inšpiratívnych hostí z východnej časti Slovenska,” hovorí jeden z dramaturgov festivalu Michal Čop.


“A hoci sa s väčšinou hostí budeme spájať online, túžili sme, aby mali KHD svoju identitu, preto budeme streamovať podujatia zo štúdia v Košiciach. Takto sa na príprave festivalu môže podieľať priamo košická komunita Spoločenstva Ladislava Hanusa a produkčne ho zabezpečovať košická firma. Aj v tomto období vnímame podporu regiónu ako kľúčovú,” za organizátorov ho dopĺňa Košičanka Veronika Bočkayová.


Diváci sa teda môžu tešiť na 2 dni plné diskusií a prednášok na prieniku kresťanstva a dnešnej spoločnosti. Všetky informácie o festivale môžu záujemcovia nájsť na oficiálnej stránke podujatia ako aj na Facebooku Košických Hanusovych dní. Hoci budú všetky podujatia, vďaka partnerom festivalu, poskytnuté divákom zdarma, organizátori vyzývajú k podpore aj divákov. Organizátorov a dielo môžu podporiť napr. kúpou dobrovoľného virtuálneho lístku.

Organizátorom je Spoločenstvo Ladislava Hanusa
Organizátorom podujatia je Spoločenstvo Ladislava Hanusa, ktorého poslaním je prinášať Krista a Evanjelium do verejného života na Slovensku. Už viac ako 18 rokov sa usilujeme spájať vieru s rozumom duchovno-intelektuálnou formáciou mladých lídrov a angažovaním sa pre spoločné dobro v najrôznejších oblastiach kultúrneho a verejného života. Podujatie bude organizované s finančnou podporou Fondu na podporu umenia, Košického samosprávneho kraja, Mesta Košice, Rádu premonštrátov, Dominikánskeho konventu a mnohých ďalších.

TLAČOVÁ SPRÁVA