Blog

Inovatívne biblická olympiáda – Bibliq, vyvrcholila vo veľkom finále

Inovatívne biblická olympiáda – Bibliq, vyvrcholila vo veľkom finále

Nultú sériu inovatívneho biblického projektu – Bibliqu, zavŕšil spoločný súťažno-zoznamovací víkend, na ktorom sa stretlo 27 mladých z ôsmich miest naprieč Slovenskom. Stali sa prvými „Objaviteľmi Slova“, a zároveň aj priekopníkmi novej online platformy, ktorej zámerom je priblížiť Bibliu tínedžerom.

Vytúžené osobné stretnutie po mesiacoch online stretnutí sa udialo posledný júnový víkend v Žiline. Bolo zavŕšením 4 online etáp, ktorými sa mladí „prelúskavali“ každý deň od 31. januára až do 8. mája. Jednotlivé etapy obsahovali viac ako 20 študijných materiálov, ktoré sa skladali z kapitol Skutkov apoštolov a doplnkových informácií. Mladí sa tak mali možnosť dozvedieť viac o historickom, geografickom či teologickom pozadí čítaného textu.

Ich snaženie vyvrcholilo počas troch dní, keď sa tváre z obrazoviek zmenili na nových kamošov. Okrem súťažnej časti, v ktorej si pomerali sily v nadobudnutých vedomostiach, mali možnosť spoznať sa bližšie vďaka hrám a zážitkovým aktivitám. Zámerom projektu Bibliq je totiž ukázať mladým krásu Božieho slova im prijateľnou formou, ktorá je postavená na súťaži v tímoch.

„Celý víkend medzi účastníkmi a realizačným tímom vládla výborná, pohodová nálada. Na mladých bolo badať, ako si, po mesiacoch v lockdowne, užívajú voľno a nové stretnutia. Veľmi nás tešila ich otvorenosť, či už voči sebe navzájom, ale aj voči tomu, čo sme sa im prostredníctvom Bibliqu snažili odovzdať,“ zhodnotil salezián Matej Fabian, hlavný koordinátor projektu.

Nultá séria bola zároveň testovacou. Všetci účastníci a účastníčky sa tak cennou spätnou väzbou podieľali na budúcej podobe Bibliqu, ktorý chceme na jeseň spúšťať pre ďalšie strediská.

Na vývoji Bibliqu pracuje saleziánsky pastoračný tím v spolupráci s laikmi – dobrovoľníkmi. Garantmi obsahovej časti sú teológovia a teologičky z radov bratov saleziánov a sestier saleziánok.

Víťazné tímy:

Veľké finále:

  1. Kaplna/Rožňava
  2. Bratislava
  3. Dolný Kubín

Bodovacia súťaž (od januára do mája):

  1. Bratislava
  2. Humenné
  3. Prešov

Skokan do saleziánskeho prostredia:
Detvianska Huta

Víťazka v kategórii jednotlivcov:
Annamária Beňová

Napísala: zsch