Blog

Horlivosť na dlhé trate. Aby horiace srdce nevychladlo

Horlivosť na dlhé trate. Aby horiace srdce nevychladlo

Aký je rozdiel medzi aktivizmom a horlivosťou? Na jednej strane je rýchlik, ktorý uháňa krajinou a nevie zastaviť a nabrať nových cestujúcich. Efekt je úžasný, ale výsledky žalostné. Prichádzajú k nám stovky mladých, ale naše pôsobenie v nich nezanechá trvalú stopu. Možno sa duchovne nadchnú, ale nie sú schopní zachytiť Boží hlas a ísť za povolaním. A čo je na strane druhej? O tom nám prezradí viac v poradí už štvrtá knižka z tohtoročnej edície Viera do vrecka s názvom: Horlivosť na dlhé trate, ktorej autorom je Marián Drahoš, salezián kňaz.  

Viac o novej knihe sa môžete dozvedieť (a objednať si ju) tu:  https://www.donbosco.sk/tovar/horlivost-na-dlhe-trate

„Pri písaní tejto brožúrky som si naplno uvedomil, ako sa v téme horlivosti proti sebe vymedzujú anjeli a démoni. V  duchovnom živote totiž platí zásada svätého Ignáca z Loyoly: diabol pôsobí rýchlo a Boh pomaly. Ignác chcel týmto výrokom poukázať na naliehanie diabla, ktorý núti človeka, aby chcel vidieť výsledky čo najskôr. A preto aby aj konal rýchlo, aby sa usiloval ísť až za svoju hranicu. Jednoducho, aby bol náš život ako v rýchliku, kde svet okolo nás frčí, a my si ho nestačíme vychutnať ani v ňom objaviť Božie pôsobenie. Svätý Ignác nás chce upozorniť, že keď rozmýšľame nad tým, ako správne konať, treba najprv počúvať Boží hlas a až s jeho pomocou urobiť rozhodnutie. V saleziánskom prostredí je apoštolská horlivosť prepotrebná, no počas celej saleziánskej formácie mňa aj mojich spolubratov predstavení vystríhali pred aktivizmom. Už v  začiatkoch nášho povolania, keď sme len snívali o tom, ako sa staneme saleziánmi a ako nás vďaka tomu bude mládež milovať, nám zdôrazňovali: „Len nerobte toľko, aby ste sa prepracovali! Pozrite sa, ako dopadli tí, ktorí si nedali povedať: zažiarili, vyhoreli a zhasli ako fakľa.“

Kniha je brožovaná, má 72 strán a formát 110 x 185 mm. Ročné predplatné edície si môžete objednať tu: https://www.donbosco.sk/tovar/edicia-viera-do-vrecka-2023 . Hlavnou líniou edície Viera do vrecka 2023 je spoločne spoznávať dar, ktorým je pre spoločnosť a pre Cirkev na Slovensku charizma Saleziánov dona Bosca.

O autorovi:

Marián Drahoš (1978) je salezián kňaz, v súčasnosti vedúci pastorácie mládeže v Partizánskom. Je šéfredaktorom medzinárodného časopisu Nevi Yag (Nový oheň), ktorý vychádza v piatich jazykoch a formuje a vzdeláva ľudí, ktorí v Európe pracujú s Rómami a venujú sa im. Jeho vášňou sú cudzie jazyky. Ovláda ich jedenásť. Napísal viacero divadelných hier a  aktívne sa venuje tvorbe divadelných predstavení.

Viac informácií o edícii a Vydavateľstve DON BOSCO nájdete na e-shope www.donbosco.sk

Peter Novák, Vydavateľstvo DON BOSCO