Blog

Film Slobodní v premiére na RTVS, najnavštevovanejší dokument v kinách za rok 2022

Film Slobodní v premiére na RTVS, najnavštevovanejší dokument v kinách za rok 2022

17. novembra, v Deň boja za slobodu a demokraciu, odvysiela RTVS na Dvojke televíznu premiéru filmu Slobodní, ktorý rozpráva príbeh kresťanského disentu na pozadí dejín 20. storočia na Slovensku. Zároveň je príbehom hľadania osobnej vnútornej slobody, ktorú je možné si zachovať v  každom režime a za každých okolností.

Podľa aktuálnych štatistík je film Slobodní najnavštevovanejším dokumentom v kinách za rok 2022.

Dokumentárny film Slobodní bude odvysielaný 17. novembra o 21:15 na Dvojke.

Film mal premiéru v kinách 15. septembra 2022. Nasledovalo viac ako sto premietaní v kinách po celom Slovensku, ako aj desiatky premietaní pre školy a rôzne komunity, kde sa zúčastnili aj tvorcovia na diskusiách s divákmi.

Film Slobodní rozpráva príbeh priateľstva Silvestra Krčméryho a Vladimíra Jukla, ktorých nazývali „generálmi tajnej cirkvi”. Zakladali „krúžky“, malé ostrovy slobody, kde mohli ľudia počas totality slobodne myslieť a veriť. Kritickí boli už voči Slovenskému štátu. Po príchode komunizmu boli prenasledovaní a strávili dlhé roky vo väzení. Vrchol ich úsilia bola Sviečková manifestácia, ktorej sa zúčastnili tisíce ľudí a nenásilne prejavili protest proti komunistickému režimu. Neskôr sa ich hnutie aktívne zapojilo aj do Nežnej revolúcie.

Trailer a viac o filme nájdete na www.filmslobodni.sk

Tvorcovia:

Scenár a réžia: Slavomír Zrebný

Účinkujú: Silvester Krčméry, Vladimír Jukl, Vladimír Krčméry, František Mikloško, Juliana Gubišová, František Neupauer, Miroslav Klobučník, Jozef Brodňanský.

Komentár: Anna Čonková

Produkcia: Kristína Majorošová

Kamera: Timotej Križka

Zvuk: Igor Baar

Hudba: Igor Baar

Strih: Slavomír Zrebný, Branislav Gotthardt

Producent: Branislav Gotthardt

Produkcia:

gotthardt film, s.r.o., Ústav pamäti národa, Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS)

Promo a PR filmu:

Peter Novák, 0905 010 098, filmslobodni@gmail.com