Blog

Domka – Združenie saleziánskej mládeže pomáha ukrajinským utečencom druhý rok!

Domka – Združenie saleziánskej mládeže pomáha ukrajinským utečencom druhý rok!

Domka v spolupráci s občianskym združením SAVIO o.z. a Laura, združenie mladých od vypuknutia vojny na Ukrajine (24. 02. 2022) pomáha ľuďom núteným opustiť svoju krajinu. Od jednorazových aktivít na začiatku konfliktu prešli k systematickej a dlhodobej pomoci. Zabezpečujú nielen integračné a voľnočasové aktivity v Bratislave, Prešove, či Gabčíkove, ale aj jazykové kurzy a herničku pre ukrajinské mamy s deťmi.

Vďaka dobrovoľníkom využíva 300 detí čas zmysluplne

V súčasnosti sú aktivity zamerané na dlhodobú udržateľnosť a systematickosť. Napríklad pod vedením Domky sa vytvoril tím dobrovoľníkov ponúkajúcich voľnočasové aktivity pre Ukrajincov ubytovaných v Humanitnom centre pre odídencov z Ukrajiny v Gabčíkove. Aktuálne je tam ubytovaných približne 250 detí a mladých, ktorí potrebujú pomoc s integráciou a zmysluplným naplnením voľného času.

V školských rokoch 2022 – 2023 – 2024 sa aktivity v Gabčíkove premenili na pravidelné športové, výtvarné, hudobné krúžky a vzdelávacie aktivity, ktoré dobrovoľníci usporadúvajú dvakrát do týždňa. Okrem toho sa konajú aj výnimočné podujatia ako napríklad cez Vianoce, na Medzinárodný deň detí a podobne.

Leto plné zážitkov

Počas leta 2022 a 2023 sa pre deti z Gabčíkova organizovali 4 turnusy denných táborov (jedného z nich sa každý rok zúčastnili aj zahraniční dobrovoľníci) v strediskách v Bratislave a taktiež denný tábor v stredisku v Prešove.

Ako taký táborový týždeň vyzeral si môžete prečítať napríklad aj z pohľadu Moniky, našej animátorky z druhého turnusu tábora:

„Do tábora som prišla ako úplný nováčik. Bez akýchkoľvek skúseností, či už s animátorstvom, ukrajinskými deťmi alebo ich jazykom. Nikoho som nepoznala, bola v novom prostredí, plná obáv. No tie vymizli ihneď po prvom dni.

Hernička a kurzy

V Bratislave zase Domka naďalej ponúka kurzy slovenčiny, ako aj možnosť pre deti tráviť čas v herničkách. Sú tu tiež prítomné slovenské matky, ktoré v prípade potreby poskytujú pomoc, poradenstvo a podporu ukrajinským.

Počas adventného obdobia zorganizovali spolu charitatívny predvianočný predaj. Ukrajinské mamy dostali možnosť napiecť a navariť typické ukrajinské jedlá alebo predávať vlastnoručne vyrobené výrobky.

Vyjadrenie jednej ukrajinskej mamičky Tanya: „Dnes máme šťastný deň, ponúkali sme vence, dekorácie, koláče, ukrajinské sladkosti, mäsové koláče, punč, čaj a dokonca sushi.“

Spolu sme silnejší

V októbri 2023 sa podarilo zorganizovať podujatie Spolu sme silnejší. Zúčastnili sa ho zaujímaví hostia do diskusie, vystúpili hudobné umelkyne a tiež bola možnosť okoštovať tradičné ukrajinské jedlo.

Pokiaľ by ste chceli podporiť naše aktivity pre ukrajinské deti, urobiť tak môžete objednaním si svietiaceho trička: Buď ten, kto rozžiari najtmavšie chvíle. Urobiť tak môžete prostredníctvom tohto formulára.