Blog

DBYN – Design for Emergent Future

DBYN – Design for Emergent Future

Ako dvaja chalani z Banskej Bystrice sme sa v poslednom novembrovom týždni vybrali na študijné stretnutie usporiadané organizáciou DBYN – Don Bosco Youth Network, ktoré sa odohrávalo vo francúzskom meste Vianoc – v Štrasburgu.

            Naša cesta začala v sobotu 25. Novembra večer, kedy sme vyrazili vlakom do Bratislavy. Na druhý deň ráno sme sa autom presunuli do Viedne, z kadiaľ nás zobralo lietadlo až do Frankfurtu v Nemecku. Ďalej sme ako dopravný prostriedok mali využiť autobus, avšak naša letecká spoločnosť nám takmer prekazila plány, keď sa rozhodla stratiť naše batožiny. Našťastie s Božou pomocou všetko dobre dopadlo a my sme sa bezpečne dostali až do cieľovej destinácie.

            Po krátkom zorientovaní sa v novom prostredí sa náš večer začal prvým bodom programu – privítaním. Ani sme sa nenazdali a už bol aj ďalší deň, pondelok. Program sme začali krátkou prezentáciou od CoE (Council of Europe) a DBYN. Nasledoval spoznávací teambuilding a po ňom sme sa už pustili do práce. Prvú diskusiu sme viedli na tému polykrízy a ľudských práv, z ktorej sme plynule prešli do celku o psychickom zdraví. Náročný ale veľmi komplexný program sme ukončili medzinárodnou večerou, kedy sme okúsili pochutiny z celého sveta.

            Utorok bol zameraný na celkovú náuku o ľudských právach. Spoznali sme veľmi užitočnú príručku „Compass“ a takisto kostru ako funguje CoE. Zvyšok dňa sme sa zaoberali rôznymi opakujúcimi sa vzorcami pri krízach a konfliktoch. Na ďalší deň sme začali s tvorbou. Naším cieľom bolo vytvoriť takú metódu, vďaka ktorej by sme dokázali riešiť rôzne typy kríz pomocou ľudských práv. V tento deň sme mali aj voľné poobedie s možnosťou ísť navštíviť krásy vianočného Francúzska. Celý štvrtok a doobedie z piatku sme usilovne venovali už len rozvoju a doťahovaniu detailov tejto našej metódy. V piatok poobede sme spravili celkové hodnotenie a povedali si, čo bude nasledovať po tomto našom pobyte. Po hodnotení sme spoločne strávili duchovný a neskôr aj spoločný večer. Na posledný deň v sobotu sme sa s nevôľou rozlúčili a vydali sa na cestu naspäť na Slovensko, ktorá tentokrát prebehla bez problémov.    

Zhodnotiť náš výlet je náročné slovami, no vieme, že sme sa vďaka nemu veľa naučili a dokázali rozšíriť naše obzory. Spolupracovali sme s veľmi milými a chápavými ľuďmi, z ktorými sme sa rýchlo spriatelili a bola radosť s nimi pracovať. Celé podujatie sa nieslo vo veľmi príjemnej nálade. Ubytovanie a stravovanie sa predbiehali v kvalite. Obaja sme boli veľmi radi, že sme sa mohli tejto akcie aj vďaka pomoci z Domky – Združenia saleziánskej mládeže, zúčastniť a určite nikdy nezabudneme na čas, ktorý sme tam strávili.

Napísali účastníci