23.09.2015 14:21

HANKA & RADO & MARCEL: MALTA – TRÉNINGOVÝ KURZ STEP 2

HANKA & RADO & MARCEL: MALTA – TRÉNINGOVÝ KURZ STEP 2
Hoci sa prázdniny chýlili ku koncu, nás čakala cesta na najjužnejší ostrov Európy – na Maltu, kde sa v meste Sliema od 31. augusta do 7. septembrom 2015 konal tréningový kurz STEP 2 - Out of the Box. Spolu s ďalšími účastníkmi z rôznych kútov kontinentu sme sa ponorili do získavania zručností v písaní projektov a zisťovania, že aj my môžeme byť sociálni podnikatelia.

Musím povedať, že čas kurzu bol kvalitne naplnený „makaním“ a rozmýšľaním. Vďaka horúčavám sme pracovali doslova v pote tváre. Ale stálo to za to, lebo sme vedeli, že všetko to robíme pre dobro mladých podľa vzoru dona Bosca.

 

Od našich inšpirácií a snov sme prešli k ich realizácii. Naši šikovní tréneri nám podrobne vysvetlili možnosti programu Erasmus+ a poskytli nám veľa rád a povzbudení pri ich plánovaní a realizácii. Tiež sme hovorili o iných možnostiach nachádzania finančných zdrojov pre naše projekty. Na záver sme mali možnosť prezentovať naše projekty pred expertmi, ktorí nám dali cenné pripomienky.  Marcel z našej slovenskej výpravy vníma prínos kurzu takto: „Zaujala ma na tréningu aj skutočnosť, že sociálnym podnikateľom môže byť naozaj každý. Sociálne podnikanie je podnikanie, ktorého primárnym cieľom nie je vytváranie zisku, ale širšie spoločenské poslanie. Sociálnym podnikateľom môže byť naozaj každý, komu záleží urobiť niečo viac pre zúčastnených ľudí, ako len predať výrobok alebo službu a získať za ňu peniaze.''

 

Samozrejme, zažili sme aj veľa zábavy vďaka super spoločenstvu. Tak sme si mohli spolu užiť napríklad tradičný interkultúrny večer. Naši skvelí hostitelia nám pripravili tiež nezabudnuteľné popoludnie v hlavnom meste Malty – Valette. Najprv sme sa trajektom previezli do centra mesta, kde bola pre nás pripravená mestská hra. Zahrali sme sa na podnikateľov vytvorením svojho vlastného produktu, ktorý sme potom ponúkali miestnym a turistom. Potom sme preskúmali ulice tohto krásneho historického mesta a večer sme zakotvili na pobreží, kde sme okúsili nepredstaviteľne obrovské porcie maltézskej kuchyne a potom sme sa spokojne odkotúľali naspäť k našim hostiteľom. Jeden večer sme tiež mali možnosť navštíviť tajomné „tiché mesto“ Mdina, ktoré nás očarilo svojou večernou atmosférou. Nečakaným bonusom k nášmu pobytu na Malte bol veľkolepý ohňostroj v rámci hodov miestnej farnosti.

 

V pondelok po rozlúčkovom večeri sme odchádzali plní nápadov, nových medzinárodných priateľstiev a odhodlania do nových projektov. Heslo „Out of box“ si odnášame aj do našich životných projektov, v ktorých sme pripravení nabrať odvahu v našom poslaní meniť svet k lepšiemu.

 

Hana Ondrušová, Radoslav Vančo, Marcel Rypák

 

 

 

 

 

 

 

·registrácia ·zabudol som heslo

 

 

 

 

 

 

Kontakt

Domka - sekretariát

Miletičova 7
821 08 Bratislava
sekretariat@domka.sk

č.ú.: 5062896757/0900

IBAN: SK76 0900 0000 0050 6289 6757

IČO: 317 892 18

DIČ: 2021 4238 66

tel.: +421 250 231 378

sekretariát: +421 903 296 526

ekonóm: +421 910 923 143

Domka - strediská

Kontakt na strediská

 

 

Podporujeme

Škola pre AnimátorovCesty Zrenia                          Tehlička pre deti uliceVydavateľstvo Don Bosco