18.01.2019 13:53

Bezprostrednosť Španielov a nové (nie len animátorské) skúsenosti

Bezprostrednosť Španielov a nové (nie len animátorské) skúsenosti
Môj zahraničný príbeh sa nezačína odletom z Bratislavy. Začal sa už v sekunde, keď som sa dozvedela, že strávim dva týždne v Španielsku a španielčina bude jediným jazykom, ktorým sa tam budem môcť dorozumieť. Aj napriek tomu, že sa školský rok blížil ku koncu a bolo vhodné snažiť sa opraviť si čo najviac známok, ja som sústredila všetky svoje sily na učenie sa španielčiny. 6 hodín učenia sa denne- nejako sa dohovorím. Aj som sa dohovorila. Takmer na všetko som odvetila „sí“. Začiatok bol kostrbatý, ale každou minútou som rozumela viac a aj moje vety dávali väčší zmysel.

Mojim novým domovom sa na dva týždne stalo historické mesto Valladolid. Už prvý deň ma dostala bezprostrednosť Španielov. Len čo som sa ubytovalamiestny salezián ma zavolal na pivo a hneď som sa cítila ako doma. Saleziáni dali nejakým mladým kontakt na mňa a oni mi hneď písali aby som sa k nim pripojila.  

 

 

Hneď druhý deň ma vzali na najväčšiu „fiestu“ roka vo Valladolide- Svätojánske ohne. Tisícky ľudí na pláži, pričom každá skupinka má uprostred vlastný ohník. Nikoho som nepoznala, ale to nie je prekážkou v Španielsku. Vždy sa vynorí nejaká nová tvár, povie svoje meno, cmuk cmuk na obe líčka a už ste kamaráti!

 

 

 

Španielsko má samozrejme mnoho rozdielov. Nedeľa bola tretím dňom môjho dobrodružstva a tak som sa klasicky vybrala na sv. omšu. Zaujalo ma, že kázeň mal možno 70 ročný kňaz formou prezentácie v PowerPointe. Dokonca kantor pre mňa špeciálne vravel čísla piesní v spevníku aby som sa mohla zapojiť do spievania. Rozdiely boli aj v tábore, na ktorý som v pondelok nastúpila. Vec ktorá ma zaskočila asi najviac bola, že u nich na tom absolútne nezáleží, či je účastník alebo animátor veriaci, neveriaci či dokonca iného vierovyznania. U nás v Prešove je potrebné pripravovať sa na animátorstvo minimálne rok. Tam som zažila, že pri obede  prišiel kňaz a opýtal sa prísediacich, či niekto nemá čas animovať poobede.  Tých, čo povedali, že čas majú prizval na pomoc poobede. Toto je ďalší typický rozdiel. Tábor rozdelený na ráno a večer. Každý deň si rodičia chodili na obed po svoje deti, mali doma siestu, a potom nám ich vrátili.

 

 

 

Deti boli úžasné. Nalepili sa na mňa prvý deň a boli hotové z toho že neviem ich jazyk úplne bezchybne a veľmi ich bavilo učiť ma nové slová alebo pomáhať porozumieť iným, čo by som rada povedala.  Účastníci boli v skupinkách buď podľa veku, alebo mixovane, podľa toho, akú aktivitu sme práve robili. Každý deň mali inú cnosť ako tému a snažili sa v nej zlepšovať. Musím povedať, že bolo na všetkých deťoch vidno ako sú vďačné, že s nimi niekto trávi čas.

S animátormi sme boli taktiež skvelá partia. Každý večer sme ešte spolu sedeli v záhrade a každý jeden večer ma „nútili“ hrať s nimi mestečko Palermo. Práve takéto večery nás zblížili. Keď sme mali voľný deň brávali ma do mesta alebo len tak vonku. Raz som sa vybrala do múzea sama a dostala som krik, že ako si to predstavujem, neoznámiť im to, a že nabudúce sa ku mne chcú pridať. Myslím, že najmä vďaka nim som dostala pocit autentického Španielska so všetkým, čo k tomu patrí.

 

 

 

Táto skúsenosť mi toho dala tak neskutočne veľa nie len z animátorskej stránky. Naučilo ma to, ako sa nestratiť vo svete a prestúpiť na správny autobus.  Ako sa vyjadriť, aj keby to malo byť len jedno slovo opísané rukami nohami a desiatimi inými slovami. Ako byť otvorená novým ľuďom, myšlienkam a spôsobom prejavovania viery. Ale hlavne, táto skúsenosť mi dala masakrálne veľa zážitkov, smiechov, tancov a verím aj taktiež priateľstiev na celý život. Som naozaj šťastná a vďačná, že som za Slovensko do španielskeho Valladolidu bola vyslaná práve ja.

 

 

 

 

Tinka Lešková

 

 

Domka sekretariát

 

 

 

 

 

 

 

·registrácia ·zabudol som heslo

 

 

 

 

 

 

Kontakt

Domka - sekretariát

Miletičova 7
821 08 Bratislava
sekretariat@domka.sk

č.ú.: 5062896757/0900

IBAN: SK76 0900 0000 0050 6289 6757

IČO: 317 892 18

DIČ: 2021 4238 66

tel.: +421 250 231 378

sekretariát: +421 903 296 526

ekonóm: +421 910 923 143

Domka - strediská

Kontakt na strediská

 

 

Podporujeme

Škola pre AnimátorovCesty Zrenia                          Tehlička pre deti uliceVydavateľstvo Don Bosco