Blog

Blíži sa rok od vypuknutia vojny na Ukrajine. Naši mladí stále pomáhajú Ukrajincom.

Blíži sa rok od vypuknutia vojny na Ukrajine. Naši mladí stále pomáhajú Ukrajincom.

Mnohí Domkári z Bratislavy a okolia pod vedením sekretariátu, spojili sily aby pomohli Ukrajincom žijúcim v Gabčíkove začleniť sa do našej spoločnosti a tráviť svoj voľný čas zmysluplne. Už v apríli sa konali prvé výjazdy do ubytovne v Gabčíkove a zháňali sa ďalší dobrovoľníci, ktorí by boli ochotní pridať pomocnú ruku. Pravidelne, 3 krát do týždňa, navštevovali približne 300 ukrajinských detí a mladých. Pomoc s integráciou presiahla čas venovaný počas školského roka 2021/2022 a dobrovoľníci sa rozhodli zorganizovať aj letné tábory. Po lete sa návštevy zariadenia ustálili na počte 2x za týždeň.

Výtvarné, hudobné, športové ale i vzdelávacie aktivity vykonávajú dobrovoľníci bez nároku na odmenu. Zažívajú rôzne situácie. Prinášame vám zážitok našej koordinátorky dobrovoľníkov, Katky.

(Ne)štandardná návšteva Gabčíkova

Ako zvyčajne sme aj tento utorok odchádzali na službu do Gabčíkova. Z bežného výjazdu sme však získali niekoľko vzácnych postrehov, ktoré v nás všetkých zarezonovali. Pri zdieľaní cestou domov zazneli 3 rôzne rozhovory, ktoré viedli dobrovoľníci s deťmi, ktoré nám zase raz pripomenuli, že pracujeme s deťmi, ktoré by si tieto podmienky naozaj nikdy len tak nevybrali.

Sestra saleziánka Maťka mala kreatívnu dielničku, kde sa dala do reči s malou Alicou. Tá jej začala rozprávať, že je veľmi rada, že chodíme do Gabčíkova a ona a jej brat môžu chodiť k nám na poobedné krúžky. Jej brat má vraj veľmi zlú partiu chlapcov, ktorí robia „vylomeniny“ a učia ho aj fajčiť. Braček vraj stále odoláva, ale chalani sú zlí a stále ho nútia robiť niečo zlé. Maťka sa dievčaťa spýtala koľko má jej brat rokov – ona odvetila, že 10.

Ďalší dobrovoľník na gitarovom krúžku sa zarozprával s chlapčekom. Pýtal sa ho, či mu je na Slovensku dobre, či sa mu tu páči. Malý chlapec krútil hlavou. Hrdo začal rozprávať o meste odkiaľ pochádza – Dnipro, ktoré bolo masívne bombardované v posledných dňoch. Hovoril o krásnej rieke, pri ktorej býval a o tom, že jeho otec bojuje za vlasť a že keď skončí vojna ihneď sa vrátia s mamou domov. Dobrovoľníka (salezián Robo Flamík) sa to hlboko dotklo. Hlboká a úprimná túžba za domovom, napriek všetkým negatívnym výhľadom, ktoré tam teraz sú. Silné reflektovať si situáciu malého chlapca s vlastnými ,,problémami”, ktorými sa niekedy necháme opantať. 

Ja ako koordinátorka som sa rozprávala s dievčinou, ktorá vyzerala vyspelo, hádala som jej vek cca 15 rokov, ona sa smiala , že má len 11, ale super že vyzerá staršie. Následne sa pýtala mňa koľko mám rokov, hádala teda až kým neprišla k číslo 27, ktoré je správne. Začudovala sa a hovorila mi, že je to sranda, lebo jej mama má skoro ako ja – 28 rokov. Vtedy som dostala riadne zabrať aby som neukázala šok čo vo mne nastal. Aj ja som mohla mať takúto situáciu, byť s dieťaťom mimo svojej vlasti bez vyhliadok na lepší zajtrajšok. Ubytovaná z milosti štátu v zariadení, ktoré je zlým snom každej matky, kde fučí cez okná, zateká strecha pri každom spŕchnutí.

Počúvali sme navzájom príbehy a rozhovory, ktoré sme s deťmi mali a všetci pocítili, že ich úloha má zmysel už len pre tieto chvíle nezištného záujmu, ktoré pre deti vieme sprostredkovať. Byť tam s nimi a pre nich.

(Mená v príbehoch sú vymyslené pre zachovanie ochrany osôb)

Na duševnom zdraví našich dobrovoľníkov nám záleží. Preto pre nich často organizujeme teambuildingy, ponúkame im osobného mentora, kouča.

Aby sme všetku prácu zvládali, potrebujeme pomoc aj ďalších organizácii, ktorým veľmi pekne ďakujeme.

Mikulášsky program a Vianočné trhy

Okrem pravidelnej činnosti krúžkov sa naši dobrovoľníci v decembri rozhodli zorganizovať viaceré mimoriadne podujatia.

V spolupráci s partnerskou organizáciou Mareena sa 08. 12. 2022 podaril pripraviť mikulášsky program, kde sa deti zapájali do rôznych súťaží na stanoviskách. Keď deti splnili minimálne 4 stanovištia mohli si prísť pre čokoládku a zbierať sladkosti. Tešili sme sa veľkej účastí detí všetkých vekových kategórii. Program sprevádzalo aj vystúpenie charkovského zboru, ktorý predviedol krátke vystúpenie a potešil malých aj dospelých vianočnými koledami z Ukrajiny ale aj zo sveta.

V pondelok 19. 12. 2022 sa uskutočnili Vianočné trhy, ktoré spoločne pre všetkých obyvateľov pripravili organizácie pôsobiace v Gabčíkove (Domka, Mareena, Firemedical, IOM a mnohí iní…). Domka s našim tímom dobrovoľníkov pripravila pre deti a dospelých hneď niekoľko aktivít. Mohli si dať s našim živým Betlehemom fotku, napísať na nástenku nejakú vďaku, za ktorú potom dostali aj sladkú odmenu a mohli si aj vyrobiť pekné ozdoby hviezdičiek do svojich domovov, prípadne hviezdičky na čelo ako anjeli. Bola to príjemná akcia, popri ktorej prebiehalo aj rozdávanie vianočných darčekov pre deti , do ktorého sme sa aj my vďaka rôznym sponzorom zapojili a nakúpili sme darčeky pre 280 detí.

Ďakujeme všetkým partnerským organizáciám, vďaka ktorým sa môžeme ukrajinským utečencom venovať. Tieto aktivity sme vykonali s podporou eRka a finančných zdrojov holandskej organizácie Vastenactie. Tento projekt finančne podporil Donio n. f. v rámci kampane „Kto pomôže Ukrajine“.