Blog

4 turnusy prímestských táborov pre ukrajinské deti a mládež

4 turnusy prímestských táborov pre ukrajinské deti a mládež

V auguste 2023 sa uskutočnili dva turnusy prímestských táborov pre ukrajinské deti a mládež, žijúcich v ubytovacom zariadení v Gabčíkove. Po prvých dvoch turnusoch uskutočnených v júli sme sa tešili na zmenu v tom, že posledný bol takzvaný medzinárodný. A to preto, že nám prišli pomôcť animátori aj zo zahraničia. Tento rok to boli traja obyvatelia Talianska.

Prelom augusta a septembra sme tak v spolupráci so zahraničnými dobrovoľníkmi z medzinárodnej organizácie DBYN, vďaka partnerskej organizácii TGS Eurogroup a aj všetkým ostatným dobrodincom a sponzorom, menovite organizácii Jugend Eine Welt, Nadácii Markíza, Laura – Združenie mladýchsestrám saleziánkam a saleziánom  zorganizovali letný tábor pre ukrajinské deti.

30 detí z Ukrajiny prežilo cestovanie okolo sveta, vďaka čomu nazreli do svetových kultúr, športu a jedla. V saleziánskom stredisku Mamateyova si deti od 10 do 17 rokov mohli nájsť svoje cestovné lístky a vyraziť za dobrodružstvom. Sprievodcovia, naši animátori, ktorých bolo spolu 14, doviedli deti do ďalekej Číny a iných krajín. Kultúra Číny je pestrá, deti spoznali zvyky a tradície, jedlo. Najviac ich zaujala kreativita a vytvorili krásne origami. Tancovanie spríjemnilo poobedie a na rad prišlo jedenie čínskymi paličkami. Po chvíľke trpezlivosti sa deti učili písať čínske znaky. Tieto náročné úlohy vystriedala oddychovejšia časť pozerania rozprávky Kung-fu panda. Nasledujúce dni prišli na rad krajiny: Havaj, Taliansko, Madagaskar a tábor sme zakončili na Slovensku i Ukrajine. Deti spoznali slovenskú kultúru, zvyky, tradície a najmä slovenskú bryndzu. Keďže naša krajina sa radí medzi tie hokejové, deti si vyskúšali streľbu na bránku zameranú na presnosť, dozvedeli sa zaujímavé informácie o našich Tatrách a zvieratách a strávený čas opäť využili na svoju kreativitu. Zo schnúcej plastelíny vymodelovali keramické dekorácie. Na oplátku, deti učili animátorov tie najzaujímavejšie veci z Ukrajiny. Sprievodcovia, animátori, zavŕšili svoje nové poznatky kvízom, ktoré si pre nich pripravili samotné deti.Pohľad vlastnými očami na tábor nám poskytla animátorka Lenka:

Tábor som si užila, stretla som super ľudí, ktorí zdieľali môj záujem venovať svoj voľný čas deťom a urobiť im príjemný program. Získala som nie len skúsenosti, ale aj dobré spomienky a zážitky. Deti boli zlaté, väčšinu času sa zapájali a vyzerali, že ich program tak, ako aj mňa naozaj bavil.


Ďakujeme všetkým dobrovoľníkom, ktorí odviedli skvelú prácu s deťmi. Poďakovanie patrí všetkým dobrodincom a sponzorom, ktorých uvádzame v úvode. Bez vašej pomoci, by sme nemohli tráviť čas s deťmi na ihrisku, ktorý im dáva veľa pre život.