Blog

16-dňové dobrodružstvo v Belgicku

16-dňové dobrodružstvo v Belgicku

Prečítajte si postrehy našej dobrovoľníčky Terezky, ktorá strávila 16 dní na tábore v Belgicku.

Belgicko; 15. 07. – 30. 07. 2022
Vďaka Európskemu zboru solidarity som sa zúčastnila šestnásťdňového projektu v Belgicku. Toto dobrodružstvo začínalo cestou na letisko Schwechat vo Viedni, kde som čakala dobrovoľníka z Českej republiky a následne sme spolu leteli na letisko Charleroi v Bruseli. Potom sme viackrát prestupovali autobusmi a vlakmi až sme dorazili do centra saleziánskych sestier v Ganshoren de Villegas.

Na mieste nás privítali domáci animátori, ktorí sa práve hrali s ostatnými dobrovoľníkmi z iných krajín hry na spoznanie a vzájomné zoznámenie sa. Hneď ako sme prišli, boli sme aj my pripojení do hry. Spolu nás, dobrovoľníkov zo zahraničia, bolo 12: štyria (traja chlapci a jedno dievča) boli z Montenegra, dvaja chlapci z Malty, tri dievčatá z Nemecka, jedno dievča z Talianska, chlapec z Česka a ja zo Slovenska.

V piatkový večer sme mali oddychový režim pri hromadnej večeri vonku, kde boli aj ďalší domáci návštevníci centra. Po ich odchode sme sa ešte pred spaním hrali. Na ďalší deň sme sa vybrali na výlet do centra Bruselu, kde sme spolu obedovali v parku a po obede sme rozdelení do troch skupiniek chodili po miestach a pamiatkach podľa kvízu na internete. Po spoznávaní miest sme mali ešte voľný čas v Bruseli, neskôr šli na večeru do reštaurácie a po nej sme sa vrátili do centra. Prebiehalo ochutnávanie našich národných jedál. Moje bolo v podobe korbáčikov, oštiepkov a Horaliek.

V nedeľu sme boli doobeda na omši v bazilike, ktorá patrí do pamiatok Unesco a po nej nasledovalo rozdelenie do štyroch oratiek – dve boli pri Bruseli a dve pri Leuvene. Ja som spolu s Čechom a Nemkou bola zadelená do oratka Speelplein Don Bosco Oud-Heverlee, nachádzajúce sa 20 minút autobusom od mesta Leuven. Po spoločnom obede v Ganshorene nás tam zaviezli a následne privítali hlavní organizátori tábora, ktorí nám povedali, s akou vekovou kategóriou detí budeme pomáhať. Mňa na prvý týždeň pridelili ku kategórii najmenších: 3-5 ročných. Bola to pre mňa nová výzva, nakoľko túto vekovú kategóriu na našich táboroch v Bratislave na Miletičke nemáme, a taktiež aj preto, lebo deti vedeli len holandský jazyk.

Počas tohto týždňa sme s nimi navštívili aj farmu v meste Mechelen, kde sme aj kŕmili zvieratká. Vo štvrtok 21. 07. bol Belgický národný deň, keď deti neboli v oratku, tak sme mali čas sa viac spoznať s miestnymi animátormi a hrali sme sa rôzne zábavné hry, a taktiež sme mali aj belgické národné jedlá.

Bežná denná rutina začínala budíčkom od siedmej ráno, pokračovala raňajkami, úlohami po nich. Do 09:45 prichádzali deti, po príchode boli doobedné hry, obed, po obede mal každý animátor polhodinovú pauzu, po pauze boli voľné hry s deťmi, po nich poobedné hry, po ktorých šli deti domov, či už autobusom (tzv. Musiekbus, podobný ako školský autobus) alebo ich rodičia vyzdvihli autom. Po ich odchode nasledovali krátke hry pre všetkých animátorov, po nich úlohy, po nich večera, po večeri čas na oddych, po ňom hodnotenie dňa všetkých animátorov, po hodnotení sa chystali hry na ďalší deň a materiály k nim a od  22:00 bol otvorený tzv. animátorský bar, v ktorom bolo jedlo a pitie, priestor na oddych a spoločenské hry. Posledná bodka na záver dňa bolo tzv. večerné slovko pred spaním.

Po prvom týždni tábora nasledoval víkend v meste Gent s našou medzinárodnou skupinou dobrovoľníkov, spoznávali sme pamiatky a robili tzv. photochallenge. Mali sme aj voľný čas na pozretie si mesta a na nákup rôznych suvenírov. Po prehliadke mesta sme mali interkulturálne varenie, kde sme robili drinky, predjedlo, hlavné jedlo a dezert. Boli sme rozdelení do skupín a ja som robila hlavné jedlá, z ktorých jedno boli naše slovenské bryndzové pirohy. Pomáhali mi pri tom ďalší traja dobrovoľníci. Po večeri sa niektorí z nás aj zúčastnili hudobného festivalu v Gente. V nedeľu doobeda sme šli na omšu hneď vedľa saleziánskeho strediska kde sme bývali, po nej nasledoval spoločný obed a po ňom sme sa všetci vrátili na naše miesta pôsobenia.

Druhý týždeň tábora som bola pri skupinke 6-8 ročných detí. Bol to iný režim ako pri prvom týždni. Bolo to viac dynamickejšie a viac v centre diania. Počas celého tábora sme mali rôzne aktívne, pasívne a zároveň aj kreatívne hry v podobe maľovania a vytvárania rôznych vecí z papiera. Prvý týždeň sa niesol najmä v téme farmy a zvierat. Počas druhého týždňa prevládala téma superhrdinov. Tento tábor bol znamenitý najmä tým, že sme každý deň na seba si museli obliecť kostým podľa témy, ktorá bola v určité dni.

Dva aktívne týždne sme ukončili záverečnou spoločnou večerou, zdieľaním a modlitbou v meste Leuven, kde sme boli ubytovaní v hoteli. Celý tento projekt sme zakončili poslednými spoločnými raňajkami na námestí v Leuvene, rozlúčili sme sa a vrátili sme sa späť do svojich krajín. Táto skúsenosť bola pre mňa veľmi obohacujúca a viem, že na ňu všetci zúčastnení budeme ešte dlho v dobrom spomínať.

Napísala účastníčka Terezka